Pokračujte v prohlížení

Další alba autora

Podobná alba

Jestli se vám album líbí...

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
2015_11_28 Zříceniny Krupka Kyšperk kopec Komáří hůrka
Komentáře Přidat
2015_11_28 Zříceniny Krupka Kyšperk kopec Komáří hůrka
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

2015_11_28 Zříceniny Krupka Kyšperk kopec Komáří hůrka

Popis

Bílá pohádka

Po trilogii České středohoří jsem pozornost zamířil o fous dál na sever - v podstatě souseda - na Krušné hory. Na přelomu podzim/zima byl plán užít si prvního sněhu v našich končinách. Zpočátku předpověď počasí nic moc - na sníh teplo a přeháňky. Přelom pátek/sobota s velkým ochlazením byl rozhodující a plán vyšel! O to více jsem byl zvědav jak dopadne Ivanova výprava do Českého ráje. U nás to probíhalo stejně jako na jiné, podobné akci.

Když se výprava pohybovala na výše položených místech, chodilo se ve sněhu a na ledu. Jak se sešlo dolů, následovalo bláto. Nadto sníh vystřídal déšť.

První co nás zaujalo byl kostel Panny Marie Sedmibolestné - na první fotce - vskutku rozsáhlý a majestátný komplex - je na první fotce tady na sa. Na fotce na rajceti stojí za povšimnutí dvou velkých, tmavých soch na střeše třímající velký "zlatý" klíč a meč.

Nad plán jsme navštívili zříceninu vodní tvrze Starý Dvůr. Zarostlé místo sloužící k "nevoňavým" účelům.

Místo je nabíté kostely, kostelíčky či zvoničkami, kterých jsme minuli/zahlédli přehršel.

Díky velmi brzko rannímu přesunu do kýžené lokality jsme stihli užít několika slunečních paprsků na prvním cili cesty - zříceniny hradu Krupka. Odměnou za to byly krásné výhledy na město a do kraje haleného mlhou. Zřícenina je pěkně spravená s kanónem mířícím na město, s vyhlídkovou věží a s mohylou J.W. Goetha. Čimanka Danka si všimla třech zajímavých kamenů ve zdivu hodných zdokumentování. Severním směrem v dáli na horizontu jsme odsud rovněž zahlédli další cíl cesty Rozhlednu Komáří hůrka. Celý les, ve kterém byl ponořen, zářil ve slunci v bílém kabátku. Při stoupání na vrchol přibývalo sněhu a počasí vycházelo dle předpovědi. Po desáté oblačnost zahalila oblohu a po jedenácté jsme si krom sněhu na zemi užívali i poletujících vloček. Vítr se utišil a celé to vyšlo na pravou, zimní, bílou pohádku. Tu se rodil nápad zapět nějakou odpovídající píseň s vánočním nádechem neb toto byla moje letošní, rozlučková procházka dalekým krajem. Realizace proběhla na závěr akce. Zda to byl zpěv nechť posoudí jiní, ale pokus to byl dobrý a navodil patřičnou atmosféru.

Před gastropauzou jsme se cestou kochali zasněženou krajinou a výhledy do kraje. Během ní se počasí zhoršilo, bylo po výhledech a fičák honil vločky než dosedly na zem. Příjemné teplo restaurace udělalo dobře jak nám tak foťáku. Na řadu přišla dobrá polévka s játrovými knedlíčky doplněná výbornou palačinkou s marinovanými hruškami.

Maje časový předstih proti plánu jsme se po kopci Komáří kůrka maličko prošli. Díky malé viditelnosti jsme záhy zamířili na další cíl cesty - zřiceninu hradu Kyšperk. Během sestupu jsme potkali značné množství turistů. Něco vypadalo na Posko, ale část byla spíše z daleké Asie. Jedny holky jsme potkali dvakrát až ve mě hrklo - kdo z nás chodí v kruhu a zda jsme nesešli z cesty. ;-) Při sestupu z hřebenu se vítr utišil a vločky se ladně snášely. Kochání přírodou a nejrůznějších, úchvatných stromů doplnilo vánoční pobrukování.

Kyšperk a přilehlá skála byla skvělá prolízačka. Tu jsem si vzpomněl na Moniku, coby hbitou, šplhavou veverku-čiperku, a na náš extra výlez na skály jedné akci.

Celou dobu šplhání po všech čtyřech po kopci se skálou zapadanou listím pokrytým sněhem jsem si říkal - ty brďo a jak potom dolů? Pohled shůry na maličkou Danku a Frantu byl špica a rozhlédnutím koldokola jsem zjistil, že nahoru vede kratší a luxusní cesta - navigoval jsem oba zpět odkud jsme přišli - tím se nastoupalo pár výškových metrů a ukázal místo kde mají začít. Proti prudkému svahu byla tato varianta "jen" trochu klouzající brnkačka a za chvíli se oba přidali ke kochání shůry. Po lesní cestě na Kyšperk není zdola vidět, že zrovna tato cesta nahoru vede k báječné skalní vyhlídce.

Při prohlídce sklepních prostorů hradu jsem objevil jednoho asi zazimované živočicha. Při prvním pohledu jsem si myslel, že to je motýl, ale v tuto roční dobu v našich končinách??? Prosím tímto přírodovědně orientované esáčkaře o pomoc při identifikaci. Bohužel fotka nevyšla a tak je na ní jen černá šmouzička:
http://pavel2015.rajce.idnes.cz/2015_11_28_Zriceniny_Krupka_Kysperk_kopec_Komari_hurka/#2015_11_28_Krusne_hory_1_136.jpg

Popis je následující:
počet nohou 4 (možná 6), barva - celá černá, lokace - nejzadnější kout tmavého podhradí, uchycen na stropě (tělem dolů k zemi), tvar kapky o průměru 1-2 cm protažený do špičky o délce 4-5 cm, při osvícení se pohnul, ale jen malinko, křídla jsem neviděl, stejně tak tykadla a něco podobného
Děkuji za pomoc, třeba se někdo dopídí.

Při zpáteční cestě jsem blahořečil nápadu koupit místenky tam i zpět. Zatímco na mezinárodní vlak do Německa se hrnuly "jen" davy a v našem kupé byla ještě jedna rezervace při naši cestě neobsazena, zpáteční rychlík z Ústí do Prahy praskal ve švech, stálo se i na chodbě a bez místenek bychom si nesedli, protože všechna místa byla obsazená. I ty naše označená místenkou! Již spřádám plány na druhý díl a cestování včetně lístků proběhne podobně.

Děkuji títmo oběma účastníkům za příjemnou společnost a Dance za kulturní program. :-) Druhý název pro zážitky z akce by mohl být: "Štědrý večer nastal".

P.S.
Mám dva svědky, že jsem při čekání na zpáteční osobák na žst. Bohosudov pilně trénoval taneční kroky. Jednak to bylo praktické = zahřál jsem se - budova stanice je otevřena pouze pondělí-pátek 5-12 hod. Sobota, neděle ani ťuk. Zatímco výpračí hověl v teple, všichni cestující mrzli, mokli ... Takovou džuznu jsem ještě neviděl. Druhak další, středeční, taneční hodina se blíží. A až se taneční partnerka zeptá co jsem dělal přes týden/víkend, s klidným svědomým mohu odpověďet, že připrava probíhala. ;-)

Období

28.11.2015

Statistiky

  • 168 fotek
  • - zobrazení
  • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama
Reklama
Reklama

Další alba autora

Podobná alba