Pokračujte v prohlížení

Další alba autora

Podobná alba

Jestli se vám album líbí...

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
2016_11_26 výhledy na Svatojánské proudy výběr
Komentáře Přidat
2016_11_26 výhledy na Svatojánské proudy výběr
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

2016_11_26 výhledy na Svatojánské proudy výběr

Popis

Přátelé bez výhod

Je neděle dopoledne. Nadstandardně dlouhý a hluboký spánek byl odměnou za báječnou procházku a noční zpracování fotek, které bylo v plánu původně až na dnešek.

Pro správnou spisovatelskou náladu najdu na youtube patřičnou muziku. Kdo si stáhl prezentaci avizovanou na nástěnce akce ví proč zrovna tuto ... ... oživení okamžiků v nádherných barvách začíná ...

https://www.youtube.com/watch?v=AuJrEBtmM1Q

Předně musím zmínit, že včerejší výlet navazoval na procházku z 5.11. kdy jsme s Dášou prošli naučnou stezku Svatojánské proudy. Probírajíce ledasco až tak, že zapovídání způsobilo nesprávné odbočení. Těch cca 20 minut a několik desítek výškových metrů bylo v pohodě s ohledem na to, že zpáteční busy jezdí relativně často. Hnedle na začátku, na první vyhlídce, se zastavil náhodně okolo jedoucí cyklista. Díky němu máme společnou fotku a když nechápal probíraná témata, na vysvětlení stačila tři slova. Přátelé bez výhod. Jinak celý výlet byl vyváženým poměrem mluvení, kochání, focení a konzumací dobrot.

Včerejší trasa na druhé straně řeky slibovala pohledy z výšky na naučnou trasu. A tak to také bylo. Přesto, že počasí bylo pravé dušičkové - nízká oblačnost a viditelnost nic moc. Důležité bylo že nepršelo a šlo se kochat nádherně podzimní krajinou, které vévodila zelená a hnědá. Na Dášino přání jsem to vyhlásil na webu se všemi možnými klady i zápory. Z původních šesti účastníků zůstali čtyři což bohatě stačilo neb méně je někdy více. Kladem bylo, že se sešla dobrá partička lidí. Na neutuchající vodopád slov stačilo zdržení při focení jako obvykle či posečkáním na místě nasáváním podzimní atmosféry přírody. Aneb když jdu kolem potůčku tak se raději zaposlouchám do jeho symfonie šumění, bublání a zurčení.

Jakub měl pravdu, že část trasy je uzavřená - je to na rozcestníku (viz fotka) a pak spadané stromy přes celou šířku lesní cesty (též na fotkách). Podle vyšlapané náhradní trasy lze nahlédnout, že uzavření trvá dlouho a i tak tam proudí davy lidí. Přes den v pohodě, v noci raději ne.

I přes nic moc počasí jsme potkávali dost dalších skupin, dvojic či osamělého turistu samotáře. Je to vidět na fotkách kdy se náš počet na chvíli zdvojnásobil o maďarské zastoupení či babinec pěti teenagerek kdy jsem byl požádán o společné foto se zasláním mailem. Shodou okolností "Maďaři" skončili u vedlejšího stolu stejné restaurace. Jen tam dorazili dříve.

Původní plán počítal s prima baštou na závěr cesty na konci celodenního putování. Nad plán byly dvojctihodné koláče v Teletíně - vynikající. Oč nevábněji dům u rozcestníku vypadá zvenku - neomítnutý, směs kamenů a cihel o to útulnější byl vnitřek s čerstvými koláčky a "správným" chlebem obsahující jen to co má. Alespoň dle vyjádření příjemné paní středního věku. Děkuji Dáše za její slabost na sladké, které objevila a musela vyzkoušet. ;-) Ona a Karel je slupli hned, já si ho schoval na vyhlídku Máj, na kterou než jsme za cca 15 minut došli tak zapnutí bazmeci (tzv. teplo do kapsy) vykonaly v batohu svoji práci a velká bulka se sýrovou roládou se ohřála na o něco výše než je tělesná teplota. Po vlažné svačině se koláček šikl jako sladká tečka na závěr. Zde se ukázalo kdo vychovával sviště (paní od koláčů znala tento výraz). Když jsou hodně malí tak teplota vody na jejich koupání nesmí být ani horká ani studená - musí být tak akorát. Na začátku to většina rodičů pečlivě měří teploměrem zpravidla ve tvaru nějakého zvířátka. Po získání cviku už stačí přiložit vnitřní stranu zápěstí vynechajíce přesné měření. S Dášou jsme se souhlasně přikyvovali hlavou směrem ke zbývajícím dvěma účastníkům.

Cestou z vyhlídky Máj na Smetanovu vyhlídku jsem zvažoval udělat si odbočku na Krňanský vodopád. Jednak ten slovní stačil a druhak bychom zatměli dříve v lese než bylo v plánu. Nechávám tedy do zásoby na pokud možno slunečný den, kdy se bude stmívat mnohem později než po 16 hodině a ještě aby v něm bylo dost vody ... Chjo přehršel podmínek. Tož uvidíme zda někdy uvidíme.

Co se týká fotek. Krom zmenšení a přidání rámečku s textem jsou bez dodatečných úprav v počítači. Pokud někdy barvičky vypadají skoro jako omalovánky, tak to se činil kruhový polarizační filtr redukující odlesky od mokré země, spadaného listí a tím "vytažení" barev. U focení vyhlídek s vodní hladinou se občas odlesky musely přidat jinak řeka vypadala jako obrovský černý had.

Vyhlídku nad Štěchovicemi krásně zastoupily výhledy z cesty po ulici Na Ovčičkách s hafolem laviček, které v teplých měsících určo nezejí prázdnotou. Je to vidět na nočních fotkách.

Pozdní obědo-večeře byla skvělá. Jako minule včetně dršťkové. Dokonce jim zůstaly polední menučka takže moje přírodní krkovička se šťouchanými brambory a vajíčkem alá volské oko přišlo jen na 89 Kč (na fotce vpravo dole). Obsluha i kuchařka projevili velkou trpělivost s Lilianou, která díky alergii nemůže slupnout ledasco. Připravili játra i přílohy s vyloučením nežádoucího. Za dressing se paní kuchařka přišla omluvit a nahradil jej kečup. Myslím si, že jsme si pochutnali všici. Zatímco Dáša a Karel byli jedlící-rychlíci, já s Lilianou jsme si pomaličku užívali každé sousto. ;-) I přes dvě dobré zkušenosti s jídlem příště zkusím restauraci hnedle u autobusové zastávky. Neb i přes kompletní oddělení nekuřáckých prostor stačily opakovaně nedovírané dveře k malé infiltraci cigaretových splodin.

Dopolední putování hodně plným autobusem včetně stojích v uličce bylo avizováno na nástěnce akce. Na závěr dne za tmy a beze spěchu jsme se přesunuli na autobusovou zastávku. Čekání na bus v 18:00 se protáhlo do 18:30 jako minule a nemá smysl na tento spoj čekat i příště. Naštěstí další spoj dle jízdního řádu to jistil a zpáteční cesta uběhla rychle.

P.S.
Koule ani polokoule příště nebudou a lano jen v případě nutnosti. Na obojek na krátko stačí kousek provázku. ;-)

Období

26.11.2016

Statistiky

  • 91 fotek
  • - zobrazení
  • 2 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama
Reklama

Další alba autora

Podobná alba